FORGEA & Mühendislik Fakültesi

Açıklama

FORGEA & Mühendislik Fakültesi

FORGEA & Mühendislik Fakültesi

Anadolu Gazete, 2013 27 Haziran 2014

Mühendislik Fakültesinde ‘’Seramik Bölümünde Yeni Teknolojiler) Temalı Uluslarası Bir Çalıştay Düzenlendi.

 FORGEA, Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Seramik Arştırma Merkezi (SAM) işbirliği ile 18 Kasım Pazartesi günü, Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü Mühendislik Fakültesi Seminer Salonunda ‘’Seramik Üretiminde Yeni Teknolojiler ‘’konulu Uluslararası bir çalıştay yapıldı.Yunan,İtalyan ve Türk akademisyenler ile sektör çalışanları ve öğrencilerin katıldığı çalıştayda, seramik üretim yöntemleri ve sektördeki teknolojik gelişmeler ele alındı.

 Cagliari ve Trieste Üniversitesi, Atine Üniversitesi,İstanbul Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinden eğitimcilerin destek verdiği çalıştayda,Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu bu iş birliği ve organizasyonun Anadolu Üniversitesi için son derece önemli olduğun altını çizerek çevre ve madencilik konularında eğitim veren ve farkındalık yaratmaya çalışan uluslarası bir eğitim merkezi olan FORGEA ile olan stratejik iş birliği hakkında konuştu.

 FORGEA’nın işbirliği yaptığı kurum ve kuruluşlar arasındaUNESCO, UNESCO-TWAS,ICS-UNIDO VE İtalya Ulusal Araştırma Kurumu ile Cagliari Üniversitesi,Tiesta Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin yer aldığını belirtti.FORGEA ortaklığı ile Üniversitemizde 2. Kez bu tür bir toplantının gerçekleştiğini belirten Döğeloğlu, 2 yıl once düzenlenen ilk toplantının teması ‘’Seramaik ve madenlik sektöründe çevre kirliliğinin önlenmesi’’olduğunu belirtti.3 gün sürecek ‘’Seramik Üretiminde Yeni Teknolojiler)temalı çalıştayın son gününde uygulanan kısa sınavın ardından başarılı olan katılımcılara sertifika da verildiğini kaydetti.Çalıştayın bitiminde Eczacıbaşı AR-GE merkezine bir teknik gezi düzenlendiğini szölerine ekleyerek,bu güzel işbirliği için FORGE ve SAM yöneticilerine teşekkür etti.

 Seramik Arştırma Merkezi AR-GE Mühendisi Gülşen Leyla Güngör Türkiye’nin Avrupadaki ekonomik krizin ardından yükselen değerinin dikkatçekici olduğunu ifade ederek ‘’ Bu Workhops’un amacı; seramik teknolojileri ve seramik üretiminde kullanılan üretim yöntemlerinin yanında geliştirilmiş olan yeni teknolojilerdir.İtalyadan Forgea Eğitim Merkeziy’le birlikte ortaklaşa organize edilen bu Workshop’a Anadololu Üniversitesiyle ortak olarak Seramik Araştırma Merkezi de destek verdi.Geleneksel Seramik Üreticilerine hitap eden bir çalıştay gerçekleşiyor.Davetliler ise genellikle Türk seramik sektörü temsilcilerinden oluşuyor.Tabi aynı zamanda üniversite Öğretim Üyeleri ve öğrencilerden de katılım var. Türk seramik sektörünün yenilikleri takip etmesi açısından önemli bir çalıştay olduğunu düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.

 Çalıştay 20 Kasım Çarşamba Günün son buldu.

Detay

  • Kategori: Basında Biz
  • Tarih: 20 Haziran 2014 - Cuma
  • Sosyal Medyada Paylaş

Resimler

SERAMİK ARAŞTIRMA MERKEZİ  - SAM A.Ş.

Bağlantılı Diğer Haber / Duyurular