NİTELİKLİ İSTİHDAM ve KARİYER İÇİN ÜNİVERSİTE-SANAYİ BULUŞMASI PANELİ GERÇEKLEŞTİ

Açıklama

NİTELİKLİ İSTİHDAM ve KARİYER İÇİN ÜNİVERSİTE-SANAYİ BULUŞMASI PANELİ GERÇEKLEŞTİ

5nisan2017 tarihinde Eskişehir’de BEBKA tarafından düzenlenen Nitelikli İstihdam ve Kariyer İçin Üniversite-Sanayi Buluşması paneli; Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, ESO Başkanı Savaş Özaydemir, ETO Başkanı Metin Güler, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sanayiciler, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci yoğun ilgisi ile gerçekleşti. 

Programın açılışında konuşan ve günümüzde yaşanan küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin, ekonomik ve sosyal hayatı kökünden değiştirmekte olduğunu söyleyen Eskişehir Valisi Azmi Çelik, ”Bu gelişme mikro ve makro düzeyde bireyleri, işletmeleri ve kurumları zorunlu bir değişime zorlamaktadır” dedi. Üniversite ve sanayi arasındaki işbirliğine değinen Vali Çelik, konuşmasına şöyle devam etti: “Sosyo - ekonomik yapının hızla değiştiği bir ortamda, bu yapıyı oluşturan tarafların en önemli ayaklarından ikisini oluşturan “üniversite ve sanayi” arasındaki ilişkilerin de değişeceği aşikârdır. Bu sebeple değişen faktörleri göz önünde bulundurup, yenilikler konusunda fikir üretebilmek; üniversite ve sanayi arasında etkin, nitelikli, gerçekçi ve sonuca ulaşabilen işbirlikleri oluşturmak ve sınırlı kaynakların rasyonel bir şekilde kullanılmasını sağlamak gibi konulara da değinme fırsatının bulunulacağı “Nitelikli İstihdam ve Kariyer İçin Üniversite – Sanayi Buluşması” panelinin ilimiz üniversitelerine, sanayicisine ve ülkemize yararlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum. Ülkemizin teknoloji ithal eden ve kullanan bir yapıdan, teknoloji üreten ve ihraç eden bir yapıya geçme sürecinde üniversite – sanayi işbirliği önemi ortadadır” Üniversite - sanayi işbirliğinin temel amacının, üniversitedeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak olduğunu belirten Vali Çelik, “Bölgedeki firmaları AR-GE, inovasyon çalışmalarına yönlendirerek, üniversitedeki akademisyenler ile sanayici arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir işbirliğini sağlamaktır. Bu bağlamda bir üniversite ve sanayi şehri olan Eskişehir’imizde yapılacak çok güzel işler olduğunu düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha “Nitelikli İstihdam ve Kariyer İçin Üniversite – Sanayi Buluşması” panelinin ilimiz üniversitelerine, sanayicisine ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

“Biz işverenler buradayız ve geleceğimize umutla bakıyoruz” diyen Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir ise, öğrencilere birçok noktada çeşitli tavsiyelerde bulundu. 

Gençlerde iş beğenmeme halinin var olduğuna dikkat çeken Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler de, “Gençlerimiz işe başlıyor ama çalıştığı işyerine karşı maalesef aidiyet duygusu hissetmiyor. Böyle olunca da ne kadar zeki olursanız olun bu sizin başarılı bir insan olmanızı engelleyecektir” ifadelerini kullandı.

Anadolu Üniversitesi olarak, sanayideki sektör temsilcileriyle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ardından Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği Koordinatörü Gürcan Banger’in moderatörlüğündeki oturumla devam etti.

Ar-ge koordinatörü ve Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Alpagut KARA'da ‘Teknoloji Odaklı Ekosistemde Mühendislik Eğitimi: Nitelikli İstihdam ve Kariyer İçin Yapmamız Gerekenler’ başlık sunusu ile panelist olarak katkı sağlamıştır. Savronik Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık, Şişecam Fabrika Müdürü Osman Öztürk, Candy Hoover Grup Türkiye Ar-Ge Merkezi Müdürü Hakan Ünal ve AÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencisi ve aynı zamanda Öğrenci Temsilcisi Fadime Gökkütük sunularının ardından, soru-cevap bölümü ile panel sonlandırıldı.

Detay

  • Kategori: Haberler
  • Tarih: 07 Nisan 2017 - Cuma
  • Sosyal Medyada Paylaş

Resimler

SERAMİK ARAŞTIRMA MERKEZİ  - SAM A.Ş.
SERAMİK ARAŞTIRMA MERKEZİ  - SAM A.Ş.
SERAMİK ARAŞTIRMA MERKEZİ  - SAM A.Ş.

Dosyalar

Bağlantılı Diğer Haber / Duyurular