SAM Seramik Sektörü

Açıklama

SAM Seramik Sektörü

SAM: SERAMİK SEKTÖRÜNÜN BEL KEMİĞİ

Anadolu Üniversitesi (AÜ) bünyesinde üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde kurulan Seramik Araştırma Merkezi (SAM) 1997 yılından bu yana seramik sektöründeki firmaların yüzde 90'ına arge faaliyetleriyle destek veriyor.

SAM Arge Koordinatörü Prof. Dr. Alpagut Kara, AA muhabirine yaptığıaçıklamada, TÜBİTAK ÜSAMP programıolarak AÜve seramik üreticileri tarafından 1997 yılında kurulan Seramik Araştırma Merkezi'nın, 2007 yılında 4691 sayılı Teknopark Kanunu kapsamında 18 büyük firmanın ve AÜ’nün ortaklığında anonim şirkete dönüştürüldüğünüsöyledi.

Özel ve kamuyu temsil eden hibrit bir yapıya sahip olduklarınıbelirten Prof. Dr. Kara, şöyle konuştu:

"Üniversitenin (Üniversitemizin) de altyapıve personel desteğiyle seramik sektörünün her türlüarge ihtiyacınıkarşılamaya yönelik ulusal ve uluslararasıboyutta bir araştırma merkezi olmak için çaba sarf ediyoruz. Burada firmaların enerji maliyetlerini düşürmeye çalışıyoruz. Değişik reçeteler geliştirerek, örneğin ithal hammadelerin yerine yerli hammaddeleri kullanabilir miyiz? Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Bunun dışında bir seramik karo düşünün sadece estetik amaçlıdeğil, duvara döşediğinizde aynızamanda ortamıtemizleyecek, yani ortamın nemini düzenleyecek. Biz burada ürüne hem estetik özellikler hem de fonksiyonel özellikler kazandırılmasınısağlıyoruz. Ayrıca işbirliği ortaklarımıza gündemlerini oluşturan teknik konularda eğitim hizmeti sunuyoruz, belli aralıklarla çalıştaylar düzenleyerek bilgi paylaşımının artmasında öncü oluyoruz"

- Seramik sektörünün tek arge merkezi

Prof. Dr. Kara, 17 personelle 7 gün 24 saat seramik sektöründeki firmalara hizmet ettiklerini dile getirerek, şunlarıkaydetti:

"Hammaddeye, ara mamule ve nihai ürünlere yönelik her türlü kimyasal, termal, mikroyapısalve fiziksel analizler yapıyoruz. En önemlisi 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz (vermeye gayret ediyoruz). Firmalarımızın gerek içpiyasada gerekse de dışpazarlarda rekabet edebilmeleri için çalışıyoruz. Seramik Araştırma Merkezi seramik sektörünün genelinehizmet veren tek arge merkezi. Burayıyöneten özel sektörün kendisidir. Sektör ihtiyaçlarına göre arge yapıyoruz. Neredeyse Türkiye'de üretim yapan firmaların yüzde 90'ıyla ortak işyapıyoruz. Bunun dışında üretici firmanın ürününütest ederek, o ürüne akredite belgesi veriyoruz. Üretici o ürününü, verdiğimiz belge sayesinde pazarlama imkanısağlıyor (buluyor). Türkiye’de bu modelde başka bir arge merkezi bildiğim kadarıyla yok. En büyük temennimiz ülke genelinde tüm sektörlerde arge kültürünün yaygınlaşması ve ülkemizin kalkınması"

Yurtdışındaki bazıseramik firmalarıyla da çalıştıklarınıifade eden Prof. Dr. Kara, "Buradaki en güzel şey üniversite-sanayi işbirliğidir. Sanayimiz ise seramik sektörüdür. Bu bağlamda böyle bir işbirliğini, böyle bir samimiyet ve heyecanla yerine getirmeye çalışan başka bir arge merkezinin olduğunu zannetmiyorum. İnşallah seramik sektörünün de desteğiyle daha da başarılıolacağız (Beklentimiz, seramik sektörünün artan desteğiyle daha da başarılı olmak)" diye konuştu.

 

 

Hürriyet, 27 Kasım 2014

Detay

  • Kategori: Haberler
  • Tarih: 12 Aralık 2014 - Cuma
  • Sosyal Medyada Paylaş

Resimler

SERAMİK ARAŞTIRMA MERKEZİ  - SAM A.Ş.