Reolojik Ölçümler

Açıklama

Reolojik Ölçümler

REOLOJİK TEST VE ANALİZLER

Zeta Potansiyeli Ölçümü

Zetasizer cihazı, kolloid ve polimer kimyasında en önemli üç parametre olan partikül boyutu, zeta potansiyeli ve moleküler ağırlık ölçümünde kullanılmaktadır. Seramik ve ilaç sektöründe çok önemli bir yer tutan kolloidlerin kararlılığı, partiküller arasındaki itme ve çekme kuvvetini belirleyen zeta potansiyeli ile yakından ilgilidir. Zetasizer cihazı, beli bir potansiyel altında haraketi sağlanan tanelerin hızını belirleyerek zeta potansiyelini hesaplamaktadır.

Reometre

Reolojik özellikler, seramik üretim sürecinde, malzemenin kullanıldığı her üretim aşamasında reçete geliştirmeden ürün kalitesinin artırılmasına kadar her alanda önem taşımaktadır. Reolojik ölçümler ile; 

Kayma gerilmesi ile viskozitesi değişen akışkanların (seramik çamurlar, sırlar gibi) akış profilinin çıkarılması, üretim sürecinin ya da kullanım koşullarının simüle edilmesi,

Malzemelerin katı benzeri ya da sıvı benzeri davranışının belirlenmesine yönelik viskoelastik parmak izinin çıkarılması

Seramik dispersiyonların kararlılığının ayarlanması Boya ya da kaplamaların tiksotropisinin belirlenmesi İle ilgili analizler yapılabilmektedir.


**Analiz talebinde bulunursanız lütfen sayfa sonundaki "Analiz Talep ve Numune Gönderim Formu"' nu numuneleriniz ile birlikte SAM' a ulaştırınız.

Detay

  • Kategori: Teknolojik Destek
  • Tarih: 16 Şubat 2017 - Perşembe
  • Sosyal Medyada Paylaş

Resimler

Dosyalar

Bağlantılı Diğer Haber / Duyurular